top of page

Renginiai

Nuolat atnaujinama skiltis apie mūsų organizuojamus renginius bei seminarus mirties priėmimo, gedulo išjautimo, geresnės psichologinės savijautos tematikomis. Jei norite bendradarbiauti ar turite renginių idėjų, susisiekite su mumis.

LYDĖTUVĖS UKRAINOS HEROJAMS

2022 05 24 d. | Lukiškių aikštė, Vilnius

Karas Ukrainoje vis dar vyksta. Žmonės miršta ir yra laidojami kiekvieną dieną, tačiau mirtį, esančią visai čia pat, matome ir jaučiame vis mažiau. Šių metų gegužės 24-ąją kvietėme visus kartu susitelkti pirmą kartą Lietuvoje vykusiai masinei žuvusių karių ir civilių pagerbimo ceremonijai.

VšĮ Laimingas žmogus, kiekvieno mėnesio 24-tą - karo pradžios dieną kviečia pagerbti už Ukrainos laisvę žuvusius.

Gegužės 24-ąją, susitelkėme masinėms žuvusių karių ir civilių lydėtuvėms. Karas atima iš mūsų žmogiškumą. O gedėti ir laidoti artimuosius yra žmogiška. Ukrainos žmonių genocidas yra mūsų visų tragedija. Tad kvietėme visus, kuriuos palietė karas susitelkti ir susigrąžinti nors šiek tiek užtikrintumo šiandiena. Bendrystėje padėkojome vieni kitiems už kovą, įsikvėpėme vilties, palaikymo ir drauge išreiškėme didžiausią pagarbą Ukrainos karo aukoms. 

Visus, kuriuos palietė karas, kvietėme ateiti su ramybe, atsinešti žmogiškumą, norą pabūti kartu ir išlydėti tuos, kurie neturėjo laidotuvių. Kartu išgedėti ir pabūti skausmingų patirčių bendrystėje. Laidotuvės yra svarbus ritualas, suartinantis žmones, padedantis suvokti netektį ir ją išgyventi bei įprasminti. Deja, karo atveju net ir šis svarbus žmogiškas veiksmas iš mūsų atimamamas, o kartu su juo netenkame prasmės ir atpažįstamumo jausmo, jaučiamės nebegalintys kontroliuoti ir suvaldyti savo gyvenimų, bejėgiai nepažįstamoje situacijoje. Lydėtuvių ceremonijos metu susijungėme savo kolektyvinio skausmo patirtimis, sunkiais jausmais ir tragiškais išgyvenimais įprasminančiam laidotuvių ritualui. 

Pasitelkdami savo (ir traumos akivaizdoje) galingiausią ginklą - kūrybą, siekėme padėti siaubingas karo istorijas papildyti tomis, kurios teikia vilties ir paguodos. Kad nepažymėtas kapas nebūtų tik kauburėlis žemių, o taptų tarsi laikinu paminklu išgyvenusiems ir ateinančioms kartoms, pasakojančiu žuvusiųjų gyvenimus, jų aukų prasmę, jų neįsivaizduojamą atsidavimą savo šaliai ir žmonėms. 

Nors karo padarinius nešiosimės dar ilgus metus, galime pradėti nuo mažo žingsnelio gydantis kolektyvinę traumą - visi kartu pagerbti karo aukas simbolinės laidotuvių ceremonijos metu. Pagerbti žmones, kurių amžino poilsio vietų jau niekas neberas; žmones, kurie toliau gyvens su neužsitraukiančiais karo randais; žmones, kurie neteko mylimiausiųjų; žmones, kurie buvo priversti dalyvauti, matyti, girdėti visą šį siaubą. Pabūti žmonėmis kartu.

Renginio programa

 

19.00 val. Lydėtuvės: humanistinė atsisveikinimo su karo aukomis ceremonija, kurios metu pagerbiamas aukų atminimas bei įprasminamas mūsų visų bendras palaikymas Ukrainos karo herojams. Ceremoniją Lietuviškai vedė Lydėtuvių ceremonmeisterė, ukrainietiškai - karo pabėgėlė kukrainietė dainininkė Eliza Izmalkova, skambėjo ir jos atliekama ukrainiečių patriotinė daina „Kalyna“. Ceremonijos metu taip pat skambėjo Mindaugo Ancevičiaus atliekami kūriniai, Ukrainos poečių eilės, buvo degama simbolinė atminimo ugnis.

19.40 val. Kuriama simbolinė kapavietė „Atminimo akmenų sodas“. Visus atėjusius kvietėme atsinešti po akmenį ir sukurti akmenų bokštų sodą. Laikydami rankose akmenėlius sutelkėme į juos visas matytas ir girdėtas karo istorijas. Istorijas visų karo aukų, kurios palietė ir pakeitė mūsų suvokimą. Visą savo skausmą, kurį išgyvename kartu. Šis sodas augs tol, kol augs karo Ukrainoje aukų skaičius. Tegul šie nebylūs bokštai kalba ir primena mums: karas nesibaigė. Turime statyti, kurti, jungtis, kad jis pasibaigtų. Tegul paminklai karo aukoms kartu būna paminklais, simbolizuojančiais kovą, susitelkimą ir, galiausiai, iškovotą laisvę.

Kviečiame, kad tokie „Atminimo akmenų sodai“ atsirastų visur, kur norisi pagerbti, prisiminti ir priminti kitiems apie Ukrainos karo herojus.

20.00 val. pokalbiai prie šilto gėrimo. Visus atėjusius kvietėme puodeliui kavos ar arbatos bei šiltam pokalbiui.

Idėja ir įgyvendinimas: VšĮ Laimingas žmogus, Urtė Žukauskaitė-Zabukė, Elena Patamsė

Humanistinės ceremonijos tekstas: VšĮ Laimingas žmogus ceremonmeisterė - Gytautė Gineitytė

Ceremonmeisterės: Eliza Izmalkova, Elena Patamsė

Nuotraukos: Berta Tilmantaitė, Jurga Urbonaitė, Paulius Ramonas

Video: Kristijonas Dirsė

Muzika: Mindaugas Ancevičius

Ceremonijoje dalyvavo: Kateryna Vyshneva, Oleg Šurajev

Už pagalbą įgyvendinant dėkojame: Užupio arkaViduramziai.ltX-module Lietuva.

 

Tiesioginė transliacija: 15min (žiūrėti)

Prisidėkite prie Ukrainos pergalės:

 

Gavėjas: VšĮ Mėlyna ir geltona

Banko sąskaita: LT17 7300 0101 4089 4869

Bankas: Swedbank 

Mokėjimo paskirtis: PARAMA

Gavėjas: VSI Vienas K paramos fondas

Banko sąskaita: LT84 7300 0101 7141 5974

Bankas: Swedbank

Mokėjimo paskirtis: DONATION

Renginys dalinai finansuojamas Lietuvos Kultūros Tarybos

Susikurkite lydėtuvių ceremoniją Ukrainos herojams patys!

Ceremonijai Jums reikės: 

  • Ceremonijos teksto (nuorodas rasite žemiau)

  • Muzikos grotuvo ar telefono ir mėgiamo ramaus grojaraščio

  • Prieigos prie interneto (jei norėsite dainuoti kartu su atlikėjais „Oi u luzi chervona Kalyna“)

  • 2 žvakių ir žiebtuvėlio ar degtukų

  • Ramios erdvės

  • Smilkalų, arbatos, gėlių ar kitų rekvizitų, kurie padėtų susikurti saugią ir jaukią atmosferą

Ceremonijos tekstas lietuvių kalba: PDF

Ceremonijos tekstas ukrainiečių kalba: PDF

Ceremonijos tekstas lietuvių ir ukrainiečių kalbomis: PDF

Įkvėpimui galite peržiūrėti gegužės 24 d. ceremonijos transliaciją iš Lukiškių aikštės : 15min (žiūrėti)

bottom of page