top of page

„Kai galų gale numirsime - neišnyksime. Gyvensime savo atliktuose darbuose ir prisiminimuose tų žmonių, kurių gyvenimų dalimi buvome."

Humanistines ceremonijas Lietuvoje vykdo VšĮ Laimingas žmogus. Organizacija yra tarptautinio humanistinių organizacijų tinklo „Humanists International“ narė, tad į Lietuvą perkelia geriausias humanistų iš viso pasaulio praktikas, nuolat mokosi ir tobulėja. Rinkdamiesi mūsų paslaugas, galite būti tikri, kad Jums ir Jūsų artimiesies pasakyti žodžiai bus jautrūs ir apgalvoti.

Kas yra humanistinė ceremonija?

Humanizmas

Sekuliarusis humanizmas

 

Sekuliarusis humanizmas – tai filosofija, kuri remiasi mokslu, etika ir teisingumu. Ji atmeta religiją, kaip netinkamą pagrindą, kuriuo remiantis galima būtų daryti sprendimus. Humanistai teigia, jog žmogus pats turi teisę ir atsakomybę suteikti savo gyvenimui prasmę. Pagrindiniu sekuliarųjį humanizmą apibrėžiančiu dokumentu gali būti laikoma 2002 m. Amsterdamo Deklaracija, kurioje įvardinti kertiniai humanizmo įsitikinimai ir vertybės.


 

Taigi, humanistais save laiko žmonės, kurie:

  • pasikliauna moksliniu metodu bei kritiniu mąstymu aiškinant visatos reiškinius ir atmeta misticizmą ar religines dogmas, todėl yra ateistai ar agnostikai;

  • etinius sprendimus priima remiantis kritiniu mąstymu, bei pagrįstais įrodymais, siekiant žmonijos gerovės

  • tiki, jog net ir neegzistuojant pomirtiniam gyvenimui, žmonės gali gyventi prasmingai siekant laimės čia ir dabar bei padedant jos siekti aplink save esantiems.

 

Kad taptum humanistu (-e) - nėra jokių specialių procedūrų ar įsipareigojimų, nėra hierarchijos, kuriai turėtum paklusti ar ją palaikyti. Humanistai yra tiesiog tie žmonės, kurie palaiko humanistinę pasaulėžiūrą ir gyvena remdamiesi ja. Žinoma, jeigu nori palaikyti humanistines idėjas ir jas ginančias organizacijas, prisijungti prie bendruomenės, su kuria galėtum diskutuoti ir dalintis pasaulėvoka bei idėjomis - visada gali tapti Laimingas žmogus, humanistinės organizacijos Lietuvoje arba tarptautinės organizacijos Humanists International remėju (-a), nariu (-e) ar savanoriu (-e).

Ką humanistai mąsto apie mirtį?

  • mirtis yra natūrali gyvenimo dalis;

  • neverta bijoti mirties, prasminga tiesiog susitaikyti, kad ji ateis;

  • prasmės ir tikslo paiešką turėtume sutelkti į vieną gyvenimą, kurį žinome turintys;

  • kai galų gale numirsime - neišnyksime. Gyvensime savo atliktuose darbuose ir prisiminimuose tų žmonių, kurių gyvenimų dalimi buvome;

  • po mirties mūsų kūnai suirs ir vėl taps gamtos ciklo dalimi.

Pasaulio humanistams taip pat priimta turėti nereligines laidotuvių ar atminimo ceremonijas, kurios išsiskiria savo unikaliais formatais, asmeniškumu, susitelkimu į išėjusio žmogaus asmenybę, gyvenimo istorijas ir pamokas.

Daugiau humanistų minčių apie mirtį rasite žemiau esančiame, lietuviškai dubliuotame filmuke.

Apie mus...

1094735-264074-756x425_edited.jpg
Elena Patamsė ir Urtė Žukauskaitė-Zabukė, humanistinių laidotuvių ceremonijų pradininkės Lietuvoje.

2021  m.  E. Blaževič / LRT nuotr.

Mūsų istorija

2020 m. buvo pravesta pirmoji humanistinė laidotuvių ceremonija Lietuvoje, vadovaujantis Tarptautinės humanistų organizacijos principais. Humanistinių ceremonijų pradininkės - Urtė ir Elena, nusprendė padėti žmonėms, norintiems prasmingų, nereliginių, personalizuotų laidotuvių ceremonijų. Pradėjusios domėtis nereliginėmis laidotuvių ceremonijomis suprato, kad mirties tema Lietuvoje vis dar yra tabu, o religinės laidotuvių ceremonijos neturi alternatyvų. Ilgainiui laidotuvių ceremonijos išaugo į galimybę įprasminti gyvenimą ir jo pabaigą bei vienoje vietoje sutelkti žinias ir metodus, padėsiančius žmogui suvokti savo laikinumą ir pasiruošti mirčiai.

 

Mūsų organizacijoje mirtį matome kaip atskaitos tašką gyvenimo įprasminimui. Savo tekstais, darbais ir paslaugomis norime įkvėpti pamatyti prasmę mūsų visų laikinume ir atrasti atramos bei atspirties mintis, simbolius ar ritualus, kurie padėtų priimti, gedėti ir ilgėtis. 

„Žmonės yra tokie skirtingi, renkasi įvairiausius ir įdomiausius gyvenimo kelius, o laidotuvės vis dar labai retai atsižvelgia į jų asmenybę ir pasakoja asmeninę istoriją."

Mūsų filosofija

Artimiesiems padedame: prisiminti, išlydėti, įprasminti.


Mirštančiajam padedame: suvokti, įprasminti, pasiruošti. 

Mūsų misija

Lydėtuvės -  suteikia progą turėti dvasingas, nereligines, personalizuotas laidotuves. Suteikia galimybes įprasminti gyvenimą ir mirtį; Suteikia žinias ir metodus žmogui susitaikyti su savo ar artimojo mirtimi.

Mūsų vizija

Norėtume, kad mūsų veikla padėtų žmonėms priimti mirtį kaip natūralią gyvenimo dalį ir paskatintų ją suvokiant švęsti gyvenimą.

bottom of page